افشین در سرزمین گلها
Afshin au pays des Gaulois
۱۳۸۵ فروردین ۲۳, چهارشنبه
بهار رن (Rennes)

سلام
میخواستم این پست رو به تظاهرات خیابانی اخیر فرانسه اختصاص بدم که فعلا با کوتاه اومدن دولت سروصداها تا حد زیادی خوابیده! بنابراین این موضوع رو فعلا مسکوت میذارم.

ازم پرسیده شده هوا اینجا چجوری هست؟ فکر میکنم یه خلاصه ای از دیده هام تو این شش ماه بگم بد نیست.
پاییز که اومدم، اینجا تقریبا 10 درجه از تهران سردتر بود. کم کم هوا سردتر شد تا اینکه در آذر ماه شب ها دیگه به صفر درجه رسید و صبحها آثار یخزدگی معلوم بود و هوا هم سوز سردی داشت. سرما در همین حد موند تا اوایل اسفند که کم کم هوا گرمتر شد و تا الان چند بار گرم تر و سردتر شده. این هفته حداقل و حداکثرش بین 5 و 15 هست. میبینین که خیلی گرم نیست!

تقریبا 3 هفته هست که گل ها دراومدن و درختها هم شکوفه و جوونه زدن. چمن ها هم که همیشه سبز بودن.

درمورد بارندگی هم بگم که همونطور که از هوای اروپا انتظار داریم بارندگی زیاد هست. میتونم بگم که به طور متوسط هفته ای حداقل 3 روز بیشتر از 1 بار بارندگی داریم. البته بارندگی معمولا به صورت باران ریز هست. و در این مدت فقط 4 یا 5 بار برف اومد که معمولا هم شب بود و با اولین آفتاب هم آب شدن.

تا اونجا که از گزارش های هوای تلوزیون متوجه شدم کلا آب و هوای فرانسه رو میشه به 3 قسمت کرد. قسمت شرقی کشور که هم مرز ایتالیا ، سوئیس و آلمان هست که به آلپ فرانسه معروف هست. که هواش به طور متوسط 5 تا 10 درجه از اینجا سردتر هست و بارندگی معمولا در زمستان به صورت برف هست. بخش دوم قسمت جنوبی کشور هست که شامل سواحل مدیترانه و مرز اسپانیا هست. که معولا 5 تا 10 درجه گرمتر از اینجا هست. و بقیه کشور کمابیش هوایی مثل رن داره.

با اجازه آقای بهرامی نیا میخوام یه توضیحی هم درمورد جبهه های هوای موثر در کل اروپا بدم. تقریبا هر نیم ساعت یه بار بالاخره یکی از کانال های تلوزیون گزارش هواشناسی داره، منم بعد از شش ماه اینجا بودن این نتیجه رو گرفتم که هوای اروپا تحت تاثیر جبهه های سه منطقه هست.
اول جبهه هایی که از سمت روسیه میان که معمولا بسیار سرد و پرفشار هستن و بارندگی هاشون هم معمولا به صورت برف هست، این جبهه ها معمولا بعد از رسیدن به مرکز اروپا (لهستان، آلمان یا فرانسه) به سمت جنوب منحرف میشن.
دوم جبهه هایی که از سمت جنوب میان و معمولا در مدیترانه تشکیل میشن که گرم و مرطوب و کم فشار هستن، و بعضا جبهه ها از آفریقا میان که رطوبت کمتری دارن. این جبهه ها باعث بارندگی های زیاد میشن. این جبهه ها معمولا از سمت ایتالیا وارد اروپا میشن و به سمت غرب منحرف میشن.
سوم جبهه هایی هستن که از سمت اقیانوس آتلانتیک میان و دو دسته یکی جبهه های گلف استریمی که گرمتر هستن و از سمت غرب میان و با رسیدن به سواحل فرانسه معمولا به سمت شمال (انگلستان) منحرف میشن . دسته دوم هم جبهه هایی هستن که از قسمت های شمالی تر اقیانوس و گروئنلند میان و سرد و پرفشار هستن و بعد از گذشتن از روی انگلستان به سمت جنوب منحرف میشن. و درواقع باعث بارندگی های فراوان و ابری بودن تقریبا دائمی انگلستان همین جبهه ها هستن.
اگه به نقشه های هواشناسی نگاه کنیم معمولا میبینیم که دو تا از این جبهه ها در حال اصطحکاک هستن و نقشه رو هاشور میزنن!

خب خیلی روده درازی کردم، عکس ها رو هم در دو هفته اخیر گرفتم.
موفق و شاد باشین لطفا!

رن - جمعه 25 فرودین 1385
2 Comments:
Anonymous mohammad said...
salam! in postet ham jaleb bood!!! omidvaram too jaei ke tabiate be in zibaei dare va letafate bahar dar oon kamelan dark mishe oghate khoob o khoshi dashte bashi!!!!!!!!

Anonymous امیر said...
به نام خدا و سلام..........امروز چهارشنبه26آوریل الحرام2006عازم عتبه بوسی سلطان زمین و زمان حضرت ابی الحسن الرضا(ع)هستم عکسهایت را هم دیدم زیبا بود و دلنشین....موفق باشی